Олександр ВІЛКУЛ: «У 2015 році Україна стане центром європейського баскетболу»

Україна перейняла у Словенії естафету проведення чемпіонату з баскетболу ЄвроБаскет-2015. Як готується Україна до чемпіонату? Що отримає наша держава від проведення ЄвроБаскету-2015?

17:59 01 Жовтня 2013 року , Урядовий кур’єр
Україна перейняла у Словенії естафету проведення чемпіонату з баскетболу ЄвроБаскет-2015. Як готується Україна до чемпіонату? Що отримає наша держава від проведення ЄвроБаскету-2015?

Україна перейняла у Словенії естафету проведення чемпіонату з баскетболу ЄвроБаскет-2015. Цей турнір входить до п’ятірки найбільших спортивних змагань світу і є другим за масштабом спортивним святом у Європі. Як готується Україна до чемпіонату? Що отримає наша держава від проведення ЄвроБаскету-2015? Про це ми попросили розповісти віце-прем’єр-міністра, секретаря Координаційного комітету з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з баскетболу ЄвроБаскет-2015 Олександра ВІЛКУЛА.

— Олександре Юрійовичу, минулої неділі в Словенії ви прийняли естафету ЄвроБаскету-2015. Яке значення цієї події для України?

— Це особлива подія для всієї країни. Ми стали на крок ближчими до грандіозного свята спорту, яке буде яскравою сторінкою в історії України, — чемпіонату Європи з баскетболу 2015. Роботи дуже багато. Буде докладено максимум зусиль, щоб турнір пройшов у нашій країні на найвищому рівні. Це дасть змогу відкрити Україну світу, розказати про українські традиції й досягнення, показати глядачам та спортсменам нашу гостинність. Підготовка й проведення чемпіонату дасть потужний поштовх до занять спортом та ведення здорового способу життя. ЄвроБаскет-2015 запам’ятається всім, хто відвідає Україну, яскравими спортивними досягненнями, відмінними враженнями й високими результатами. Кожен гість відчує, що таке свято по-українськи! Зазначу, що основна частина витрат — це державно-приватні інвестиції. Зокрема багатофункціональні арени й нові термінали в аеропортах плануємо побудувати коштом приватного інвестора. Крім спортивної та іміджевої складової, за розрахунками експертів, проведення ЄвроБаскету буде економічно вигідним для України.

— Як Україна готується до баскетбольного свята?

— Створюємо нові можливості для занять спортом та популяризації здорового способу життя. В шести містах України — Києві, Одесі, Дніпропетровську, Донецьку, Харкові та Львові — з’являться нові мультифункціональні арени світового рівня. Буде побудовано шість сучасних універсальних тренувальних баз у Київській, Дніпропетровській, Донецькій, Одеській, Харківській та Львівській областях. Можна буде проводити тренування з багатьох видів спорту, зокрема баскетболу, волейболу, міні-футболу. Після закінчення ЄвроБаскету-2015 бази передадуть дитячо-юнацьким спортивним школам. У Криму, Карпатах і на Київщині буде створено тренувальні комплекси для збірних команд, які приїдуть на турнір. Після ЄвроБаскету-2015 там тренуватимуться національні збірні України з різних видів спорту, адже значна їх частина через брак належних умов їздять на тренувальні збори за кордон.

Також зазначу, що в процесі підготовки, — а в нас попереду два роки, — проходитимуть змагання зі стрітболу, планується розвиток мережі вуличних спортивних майданчиків для гри в баскетбол. Завдяки цьому молодь матиме можливість займатися одним із найвидовищніших видів спорту. Це також сприятиме підвищенню інтересу до баскетболу напередодні ЄвроБаскету.

— У чому полягає унікальність мультифункціональних арен?

— Такі арени — не просто спортивні об’єкти. Створюється новий кластер вітчизняної економіки. Арени можуть трансформуватися під будь-які заходи менш ніж за добу. В них можна проводити змагання зі 100 видів спорту, зокрема баскетболу, хокею, міні-футболу, тенісу. Крім того, можна організовувати масштабні культурні заходи світового рівня: концерти, шоу-програми та виставки. Це буде принципово новий формат заходів, які на сьогодні Україна не може проводити. Зауважу, що нові багатофункціональні арени будують за рахунок приватних інвесторів, у яких є програма завантаженості цих об’єктів. З досвіду Європи та Америки в таких аренах можна проводити до 280 заходів на рік. Арени стануть культурно-спортивними центрами європейського рівня в містах, де будуть побудовані. Їх поява дасть змогу містам зробити ще один крок до справжнього європейського міста.

— Яка соціальна складова підготовки й проведення ЄвроБаскету-2015?

— В усіх об’єктах, які будуватимуть до цього турніру, буде створено комфортні умови для вільного доступу людей з особливими потребами. Матчі чемпіонату відвідають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, з малозабезпечених сімей, з обмеженими можливостями. Буде активізовано волонтерський рух. Завдяки цьому молоді ініціативні люди візьмуть безпосередню участь в організації європейського свята першості, працюватимуть у команді професіоналів та розкриють себе. Такі заходи підвищують інтерес до європейських цінностей та здорового способу життя.

Для жителів та гостей міст, котрі прийматимуть турнір, створять фан-зони, які працюватимуть протягом всього чемпіонату. Це буде дуже видовищна і яскрава подія, яка увійде в історію європейського баскетболу та назавжди залишиться у серцях всіх, хто відвідає чи перегляне матчі ЄвроБаскету-2015 в Україні.

— Що ще отримає Україна від чемпіонату Європи з баскетболу?

— Проведення ЄвроБаскету-2015 дасть новий імпульс розвитку містам, які прийматимуть матчі турніру. Наприклад, Дніпропетровськ і Одеса отримають нові аеропорти — інвестори побудують сучасні термінали, а держава допоможе в створенні нових злітно-посадкових смуг. Позиція уряду — у будівництві об’єктів максимально використовувати продукцію українського виробництва. Під час підготовки до проведення чемпіонату буде створено близько 100 тисяч нових робочих місць, а для обслуговування й експлуатації нових об’єктів — ще 10 тисяч.

Я особисто контролюю та провожу наради щодо будівництва об’єктів у приймаючих містах. Вже закладено капсули на місці будівництва арен у Дніпропетровську, Києві й Харкові.

Проведення спортивних заходів світового рівня — важливий елемент розвитку туризму, що є однією з точок зростання економіки. За три останні роки більш ніж на мільйон збільшилася щорічна кількість туристів у нашу державу. Ми демонструємо нашу гостинність та робимо поступові кроки з підвищення сервісу.

— Який ваш прогноз на ЄвроБаскет-2015?

— Це буде яскрава спортивна подія світового рівня. Цього року ми провели юнацький чемпіонат Європи з баскетболу. ФІБА Європа визнала цей турнір найкращим за всю історію проведення турніру, а його організовують з 1971 року. Відзначу яскравий результат української збірної на чемпіонаті Європи з баскетболу 2013 року в Словенії: наші спортсмени увійшли до шістки найкращих команд Європи. Це найвищий показник за всю історію української збірної. Досі максимальне місце було 13-те, в далекому 1997 році.

ЄвроБаскет-2015 — це майбутнє, і ми впевнено в нього дивимося. Ми віримо в наших спортсменів. За результатами юнацького чемпіонату Європи з баскетболу в п’ятірку найкращих баскетболістів увійшов українець — Святослав Михайлюк. І завдання уряду — підтримувати спортсменів та створювати умови для того, щоб молодь займалася спортом і вела здоровий спосіб життя. У своїй промові в Любляні я сказав, що Україна чекає на гостей у 2015 році. Ми здивуємо всіх — кожен глядач і спортсмен відчує, що таке справжнє свято по-українськи!